„JEŚLI NIE USTALASZ CELÓW DLA SIEBIE, JESTEŚ SKAZANY NA PRACOWANIE PRZY OSIĄGANIU CELÓW KOGOŚ INNEGO.”

BRIAN TRACY

Dlaczego warto mieć cele? Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo prosta- żeby być szczęśliwym. Co to ma wspólnego z wyznaczaniem celów? Już tłumaczę.

Dlaczego warto wyznaczać cele

Dążąc do wymarzonej sylwetki przez osiągnięcie zakładanej wagi, obrony pracy inżynierskiej czy przebiegnięcia 4 km w określonym czasie ukierunkowujemy swoje codzienne działania tak, żeby osiągnąć sukces. Nawet jeśli zdarzy się nam na drodze potknięcie (a zdarzy!) to właśnie dobrze zdefiniowane cele pomogą nam wrócić na właściwy tor. Co więcej bardzo często sam wynik nie daje nam tak dużej satysfakcji jak droga, która nas do niego prowadzi. Dzieje się tak dlatego, że towarzyszy nam przy tym poczucie misji, sensu i pożyteczności co z kolei wzmaga naszą motywację i w efekcie daje poczucie spełnienia i satysfakcji.

TEMAT W PUNKTACH – WYZNACZANIE CELÓW

1. Wyznacz cele a droga do ich osiągnięcia sprawi, że na codzień będziesz bardziej produktywna, spełniona a przez to szczęśliwa.

2. Im trudniejszy cel tym większa satysfakcja.

3. Cel musi być konkretny, mierzalny, realny do osiągnięcia, ważny dla Ciebie i posiadać wyznaczony termin. To pomoże Ci jasno określić warunki koniecznie do jego osiągnięcia (a wtedy łatwo będzie można go po prostu odhaczyć).

4. Wyznaczaj cele krótko i długo terminowe. Te pierwsze pozwolą Ci częściej odczuwać zadowolenie z sukcesu a drugie, z reguły trudniejsze, znacznie silniej wpłyną na poziom zadowolenia gdy już uda Ci się je osiągnąć.

5. Dobierz cele tak aby były zgodne z Twoimi wartościami. Rozpatrz je biorąc pod uwagę poniższe aspekty:

  • prywatne pragnienia
  • spełnienie zawodowe 
  • relacje z rodziną i przyjaciółmi
  • zdrowie
  • finanse osobiste

Wybierz te, które najbardziej będą pasować do Ciebie i pomogą utrzymać równowagę między najważniejszymi sferami w Twoim życiu (BRIAN TRACY metoda 5 filarów).

PIERWSZE NAJBLIŻSZE ZADANIE

Weź kartkę lub zeszyt i wypisz cele przy każdym z pięciu aspektów: prywatne pragnienia, spełnienie zawodowe, relacje z rodziną i przyjaciółmi, zdrowie, finanse osobiste. Zanotuj wszystko co Ci przyjdzie do głowy.

CO DALEJ?

Na razie nic. Odłóż zeszyt, daj sobie czas na przemyślenie. Zastanów się, które z wypisanych celów są dla Ciebie najistotniejsze. Nie musisz brać pod uwagę wszystkich pięciu obszarów. Wybierz na początek 2-3 cele, które są najpilniejsze lub sprawią Ci największą satysfakcję. Możesz użyć do tego specjalnie przygotowanej formatki dostępnej do pobrania poniżej. W następnych etapach trzeba będzie sprawdzić czy cele są dobrze sformułowane i przekształcić je w efektywny plan. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnym artykule 7 krokow do zmiany marzenia w ukierunkowane dzialania.

WIĘCEJ W TEMACIE #DOBRY KONTENT

->psychowiedza.com <- Blog – Artykuł „Dlaczego warto mieć cele” w którym przybliżone są psychologiczne aspekty ich posiadania i wytłumaczone zależności.

->marzeniawcele.pl<- Blog – Artykuł „Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów”

->jakoszczedzacpieniadze.pl<- Podcast – Artykuł „10 wskazowek jak skutecznie planowac cele”

->marzeniawcele.pl <- Blog – Artykuł „Wyznaczanie celów metodą SMART”

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *