„Jeśli chcesz zmienić rzeczywistość to najpierw musisz wyobrazić sobie inną.”

Jean-Paul Sartre

Chciałabym być bogata. To znaczy, że… no właśnie, co to znaczy? Może to, że będziesz miała 4 miliony na koncie, willę z basenem i 7 samochodów? Ustalmy, że tak właśnie jest i to wszystko naprawdę posiadasz. Jednak, żeby ten stan utrzymać, musisz pracować przez 7 dni w tygodniu po 16 godzin, na wakacje pojedziesz dopiero na emeryturze i nie pamiętasz jak sama wyglądasz. Czy dalej uważasz, że jesteś bogata? Bogactwo (a raczej szczęście) jest względne i aby go doświadczyć trzeba spojrzeć na to bardziej praktycznie i zaprojektować pod to swój styl życia. Nie musisz przy tym rezygnować z willi, basenu czy samochodów! Chodzi o zmianę w myśleniu i działaniu, która sprawi, że będziesz mogła z tych bogactw korzystać już teraz, nie czekając z ”życiem” do emerytury. Jeśli taka wizja jest dla Ciebie atrakcyjna, zapoznaj się z ciekawą ideą przedstawioną w poniższych punktach i dołącz do grona bogatych w zupełnie nowy sposób.

TEMAT W PUNKTACH – STAŃ SIĘ BOGATA W NOWY SPOSÓB

 1. Zmiana stylu życia jest dla każdego, niezależnie od aktualnego etapu życiowego. Oznacza to między innymi, że nie musisz: 
 • być 22 letnią singielką,
 • robić radykalnych zmian i rzucać pracy,
 • posiadać już sporej poduszki finansowej,
 • być absolwentką prestiżowej szkoły,
 • jakakolwiek inna przeszkoda, która Ci przyjdzie do głowy.

Pamiętaj, że czas nigdy nie jest „odpowiedni” na zmiany.

2. Przyswój sposób myślenia ludzi bogatych w zupełnie nowy sposób. W książce T. Ferrissa pt. „4 godzinny tydzień pracy” takie osoby określane są po angielsku jako „New Rich” (nie mylić ze słowem „nowobogacki”, który czasami jest również tak tłumaczony, jednak znaczy zupełnie coś innego). W ich podejściu, życie nie polega na ciągłej ciężkiej pracy, licząc na odroczoną nagrodę w postaci wygodnej i luksusowej emerytury. Wygrana ta nie jest dla nich szczególnie motywująca, gdyż uważają, że mogą nie doczekać emerytury. Dla tych, którzy jednak wierzą w swój długi i zdrowy żywot, ta perspektywa też nie jest atrakcyjna. Siły w tym wieku już nie pozwolą na korzystanie z życia w pełni i doświadczanie świata w takim stopniu, w jakim możemy to robić teraz. Zamiast odkładać benefity z ciężkiej pracy na koniec, NR-zy wolą przejść na tryb „miniemerytur”. W tej koncepcji, styl życia bogatych w zupełnie nowy sposób jest projektowany tak, aby praca przeplatała się na zmianę z odpoczynkiem realizując przy tym swoje hobby, plany i marzenia na bieżąco. Emerytura to Twój najgorszy możliwy scenariusz.

3. Zaprojektuj swoje życie tak, aby stopniowo móc przejść w tryb miniemerytur – ang. Lifestyle design. Wg T. Ferrissa jest to do zrobienia za pomocą 4 kroków 

 • Definicja – czyli określenie, jak powinno wyglądać Twoje przyszłe luksusowe życie.
 • Eliminacja – pozbycie się wszystkiego, co nie dodaje wartości i maksymalne zwiększenie efektywności. Częściowo temat omawiany był we wpisie https://panisukcesu.pl/falszywa-efektywnosc-zmien-swoj-mindset-i-zacznij-robic-to-co-wazne/ .
 • Automatyzacja – między innymi zdefiniowanie procesów w twoim życiu i uruchomienie do nich autopilota.
 • Liberalizacja – czyli uwolnienie się od konkretnego miejsca geograficznego, stanie się osobą mobilną i wprowadzanie zdalnej kontroli. 

Więcej informacji wraz z przykładami znajdziesz w książce „4 godzinny tydzień pracy” T. Ferrissa.

Pamiętaj, że tutaj punkt pierwszy dalej obowiązuje i każdy może rozpocząć taką zmianę. Cel jest jeden- korzystać z życia już teraz.

4. W koncepcji NR-a należy dążyć do tego, żeby to inni ludzie pracowali za Ciebie. Sama musisz zadbać o to, aby wykonywać tylko niezbędne minimum. Pozwoli Ci to osiągnąć maksymalne cele, zapewniając sobie przy tym regularny czas na odpoczynek i przygodę. 

Zauważ, że Twój plan dotyczący pracy i zarabiania musi mieć już od razu wbudowaną przestrzeń i czas na przyjemności.

Mniej nie oznacza leniwiej.

Wiem, że to na początku może się wydawać abstrakcyjne, ale pamiętaj, że mówimy tutaj na razie o samej koncepcji. Jak już uda się ją zrozumieć i zakorzenić w głowie, wtedy zaczniesz dostrzegać sposoby na realizację.

5. Zdefiniuj konkretne cele pod kątem finansowym np. dom, samochód czy wyjazd na 3 miesiące do USA. Musisz znać dokładną kwotę, jaką chcesz zarobić w danym czasie i na jaki cel. Samo ogólne postanowienie, że chcesz dużo zarabiać, może doprowadzić do tego, że w Twoim mniemaniu wciąż masz za mało. Co za tym idzie, automatycznie chcesz pracować więcej, zaniedbując swoje hobby czy czas, który miał być przeznaczony na odpoczynek czy podróże (a nie o to nam chodzi!).

Pieniądze same w sobie nigdy nie powinny być celem.

6. New Rich docelowo nie chce być ani szefem, ani pracownikiem, ani właścicielem. Chce mieć dużo pieniędzy, ale na konkretne cele i uwolnić się od robienia tego, czego nie lubi. To jest właśnie Twój kolejny cel.

7. NR dąży do wolności, przejmując krok po kroku całkowitą kontrolę nad tym:

 • co robi,
 • kiedy robi,
 • gdzie robi,
 • z kim robi.

To są składowe wolności i jeśli będziesz miała wpływ na nie wszystkie, poczujesz się prawdziwie swobodna i niezależna.

8. Nieustannie myśl o eliminacji marnotrawstwa. Zrezygnuj ze wszystkiego, co nie dodaje wartości, a resztę w jak największym stopniu oddeleguj. Pomocne może być znalezienie alternatywnych rozwiązań. Warto np. zrezygnować z dojazdów czy pracy z niedochodowymi klientami, a w zamian za to cześciowo pracować z domu, znaleźć szkołę językową, która jest najbliżej domu czy skupić się na poszerzeniu współpracy z najlepszymi klientami.

9. Szukaj luk w regułach i pamiętaj, że nie musisz przestrzegać praw przyjętych społecznie. Dobrym przykładem może być praca sprzedawcy, która w korporacji wg utartych standardów polega na dzwonieniu do klientów od 9.00 do 17.00 w celu przedstawienia oferty i dokonania sprzedaży. Zamiast tego można wykonywać połączenia od 17.30-19.00 i od 8.00-9.00 i uzyskać o wiele lepsze rezultaty w krótszym czasie. Zauważ, że społecznie może być źle postrzegane, że nie pracujesz tyle ile „inni”, jednak jakie to ma znaczenie, jeśli osiągasz lepsze wyniki?

10. Proś o przebaczenie a nie o pozwolenie. Ludziom łatwo przychodzi odradzanie, ale po fakcie bardzo często szybko akceptują nową rzeczywistość. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, ta zasada się sprawdza, jeśli robisz coś, co nie niszczy osób z Twojego otoczenia a potencjalna szkoda jest umiarkowana.

11. Pielęgnuj swoje silne strony zamiast ciągle walczyć ze słabościami.

12. Względny dochód jest ważniejszy od bezwzględnego. Kto jest bogatszy- dyrektor fabryki, który osiąga dochód roczny w wysokości 300 tys. rocznie czy Ty osiągająca 150 tys. w tym samym okresie? Jeśli weźmiemy pod uwagę dochód bezwględny to oczywiście wygrywa dyrektor. Sytuacja zmienia się, gdy okazuje się, że on pracował w tym czasie średnio 10 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu a Ty przez 5 godzin i tylko 4 dni w tygodniu – role się odwracają!

PIERWSZE NAJBLIŻSZE ZADANIE

Wyobraź sobie, jak powinno wyglądać Twoje życie. Weź kartkę i skup się na konkretach odpowiadając na pytania:

 1. Co chciałabyś robić? Co lubisz robić?
 2. Ile czasu tygodniowo chciałabyś przeznaczać na pracę, a ile na hobby i czas wolny?
 3. Na co konkretnie przeznaczyłabyś czas wolny?
 4. Jakie są Twoje materialne marzenia? Czego konkretnie chciałabyś się dorobić? Ile musiałabyś zarabiać rocznie, żeby zrealizować te cele?
 5. Zastanów się, jakie ważne dla Ciebie aspekty chciałabyś wpleść w swój plan, żeby mieć pewność, że wizja Twojego przyszłego życia jest kompletna (na ten moment).

CO DALEJ?

Przywołuj w myślach jak najczęściej wizję Twojego nowego życia. Powinna ona ewoluować i dopełniać kolejnymi szczegółami. Przypomnij sobie powyższe punkty i zastanów się, które z nich możesz od razu wypróbować. Krok po kroku staraj się zmieniać swoje podejście do pracy, zarabiania i wypoczynku, żeby przyswoić sobie nową koncepcję życia. Następnie pomyśl nad konkretnym planem, który pozwoli Ci urzeczywistnić Twoją wizję.

WIĘCEJ W TEMACIE #DOBRY KONTENT

->https://www.taniaksiazka.pl/bogaty-ojciec-biedny-ojciec<-Bogaty ojciec, biedny ojciec, Sharon Lechter Robert T. Kiyosaki, która przedstawia metody na zarabianie pieniędzy.

-> https://tantis.pl/blekitny-umysl-mysl-na-odwrot <- Błękitny umysł, Pingot Klaudia – pokazuje, jak zobaczyć świat na opak i zapoczątkować zmiany.

-> https://www.empik.com/4-godzinny-tydzien-pracy-ferriss-timothy <- Książka “4-godzinny tydzień pracy” autora Timothy Ferriss, w której pokazuje, jak należy postępować, aby wieźć luksusowe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *