„Najważniejsze zadania nigdy nie dają poczucia komfortu”.

Timothy Ferriss

Czy miałaś kiedyś taki dzień (tydzień, miesiąc…), który był po brzegi wypełniony zadaniami, miałaś ręce pełne roboty a na koniec nie widziałaś żadnych realnych efektów twojej pracy? Podobne sytuacje często mają miejsce gdy podczas tworzenia swojej listy ”to do” sugerujesz się atrakcyjnością zadań a nie wybierasz tych, które są rzeczywiście ważne i mają przełożenie na efekty. Takie podejście sprzyja generowaniu długiej listy zadań, które z chęcią odhaczysz a w efekcie dają Ci fałszywe poczucie efektywności i spełniana codziennych obowiązków. Problem jest o tyle poważny, że w dłuższej perspektywie oddala Cię od rzeczywistych celów marnując przy tym Twój czas i energię. Na szczęście wszystko jesteśmy w stanie zmienić! W tym przypadku pomocny będzie Timothy Ferriss, który w swojej książce 4 godziny tydzień pracy pokazuje (między innymi) jak zmienić tok myślenia i robić tylko to co bezpośrednio wpływa na osiągnięcie wybranego celu.

TEMAT W PUNKTACH – ELIMINACJA FAŁSZYWEJ EFEKTYWNOŚCI WG. TIMOTHY FERRISS

 1. Nie trzeba cały czas „czegoś” robić. Potrzeba wypełnienia każdej wolnej chwili sprzyja wymyślaniu niepotrzebnych zadań i tym samym unikaniu tych ważnych. 
 2. Mówiąc o efektywności nie chodzi o to aby codziennie robić więcej tylko mniej, poprzez wybieranie tego co jest ważne i eliminowania tego co nieważne.
 3. Skupmy się na wydajności czyli wykonaniu określonego zadania czy celu w jak najszybszy, najbardziej ekonomiczny sposób a nie wymyślaniu kolejnych zadań, które ewentualnie mogą nas do tego zbliżyć.
 4. Robienie rzeczy nieważnych sprawia że nie robisz rzeczy ważnych.
 5. Zadanie wymagające czasu nie staje się ważne tylko z tego powodu że jest czasochłonne.
 6. Stosuj Zasadę Pareto 20/80, która mówi o tym, że generalnie 80% osiągniętych rezultatów wynika tylko z 20% wysiłku czy akcji, których podjęliśmy. Innymi słowy jeśli chcemy szybko osiągnąć jakiś cel  to spośród wygenerowanych zadań trzeba wybrać 20% tych, które wygenerują 80% rezultatów i na nich się skupić.
 7. Przy nadawaniu terminów na wykonanie zadań weź pod uwagę Prawo Parkinsona, które głosi, że praca rozszerza się tak, aby wypełnić maksymalnie czas dostępny na jej ukończenie. Oznacza to iż w naszym mniemaniu zadanie zyskuje na ważności i stopniu skomplikowania proporcjonalnie do czasu jaki przeznaczamy na jego realizację.  W związku z tym należy nadać jak najkrótsze terminy realizacji poszczególnych zadań gdyż zmusi nas to na skupieniu się na konkretach i szybkiej realizacji. Przy dłuższych terminach rozwlekamy tematy demonizując je, robiąc z igły widły. #magia krótkich terminów
 8. Aby zwiększyć swoją produktywność i wydajność stosuj zasady Pareto i Parkinsona
  1. Pareto pomoże wybrać najistotniejsze zadania
  2. Zasada parkinsona doprowadzi do najkrótszego czasu realizacji. 
   W ten sposób likwidujemy nadmierne i niepotrzebne obciążenie.
 9. Trzy razy dziennie zadawaj sobie pytania:
  1. Czy jestem produktywny czy tylko aktywny? 
  2. Czy nie wyszukuje zajęć tylko po to aby uniknąć tego co ważne?
   W ten sposób chcemy wyeliminować zajęcia zastępcze i zamiast pokazywać sztuczne zaangażowanie skupić się na tym co daje wyniki.

PIERWSZE NAJBLIŻSZE ZADANIE

Zastanów się co rzeczywiście chcesz osiągnąć. Następnie zrób listę rzeczy które, mają bezpośredni wpływ na osiągnięcie celu biorąc pod uwagę Zasadę Pareto. Ważne jest, żeby w tym miejscu nie planować i nie realizować zadań pobocznych, które  wydawać się mogą bardziej atrakcyjne a w rzeczywistości mają mniejsze przełożenie na sam cel.

CO DALEJ?

Wybierz punkty, które należy wykonać w pierwszej kolejności. Najlepiej zrobić od razu to co jest najtrudniejsze. Jeśli przy wyborze zadań czujesz, że nie chce Ci się któregoś z nich wykonać i najlepiej zostawiłabyś to na koniec to najprawdopodobniej od tego powinnaś zacząć. Zwykle takie niechciane zadania wymagają od Ciebie więcej energii co z kolei przekłada się na większy efekt ale za to jest mniej przyjemne.

WIĘCEJ W TEMACIE #DOBRY KONTENT

-> https://www.empik.com/4-godzinny-tydzien-pracy-ferriss-timothy <- Książka „4-godzinny tydzień pracy” autora Timothy Ferriss, w której pokazuje jak należy postępować aby wieźć luksusowe życie.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *