„CEL TO MARZENIE Z DATĄ REALIZACJI”

Napoleon Hill

Mając marzenie, wybrane cele z listy noworocznych postanowień czy nowy ambitny projekt do zrealizowania w pracy często zdarza się, że ich realizacja nie jest taka prosta jak się na początku wydawała. Niejednokrotnie nie udaje się osiągnąć swoich założeń a temat rozmywa się w codziennym zgiełku. Jeśli ta sytuacja wydaje Ci się znajoma to przy następnej okazji wybierz inną strategię. Wykonaj 7 poniższych kroków a Twój plan zostanie z sukcesem wcielony w życie!

TEMAT W PUNKTACH – STRATEGIA PLANOWANIA

 1. Przystępując do realizacji marzenia lub po prostu jakiegokolwiek projektu, w pierwszej kolejności przedstaw go za pomocą konkretnego celu tzw SMART czyli między innymi wyznacz datę końcową i miary mierzenia sukcesu.

CEL SMART – Za dwa miesiące od dzisiaj (tutaj powinien pojawić się termin wykonania np 22.06.2021) przebiegnę 4 km w 15 minut (doprowadzę się do takiej kondycji, że będę w stanie osiągnąć taki wynik).

 1. Mając wyznaczony termin realizacji określ warunki konieczne do spełnienia, żeby osiągnąć  sukces.

Warunki: dystans- 4 km; czas -15 minut (jak przebiegnę 4 km w 15 minut to cel jest osiągnięty)

 1. Wyznacz kamienie milowe czyli konkretne punkty w czasie,  do których zakładasz osiągniecie pewnych etapów czy danego poziomu zaawansowania. Te miejsca będą pełniły role punktów kontrolnych, w których sprawdzasz czy efekt twoich działań jest zgodny z zaplanowanym. Kamienie milowe w naszym przypadku mają dwa główne zastosowania:
  -po pierwsze przez to, że w porównaniu do terminu realizacji całego projektu są one ustawione wcześniej to łatwiej nam się do ich odnosić i kontrolować to czy idziemy dobrym tempem i na jakim jesteśmy etapie. Krótko mówiąc, bliskie terminy są dla nas bardziej realne i łatwiej jest nam dostosować do nich codzienne zadania.
  -po drugie gdy dotrzemy do kamienia milowego i okaże się, że nie udało się osiągnąć zakładanego poziomu zaawansowania to mamy jasny sygnał, że coś nie działa i musimy wprowadzić zmiany w swoich dotychczasowych działaniach. Dzięki temu jesteśmy w stanie wychwycić problem na tyle wcześnie, że będziemy mieli szanse na wprowadzenie poprawek i osiągnięcie swojego celu w zakładanym terminie. 

Kamienie milowe: 22.05.2020 2km w 15 min, 06.06.2020 3km w 15 min (Ustalone zostały dwa kamienie milowe określone na konkretne daty, w których trzeba będzie dokonać pomiaru i sprawdzić czy treningi idą w dobrą stronę.

 1. Zaplanuj główne zadania do zrealizowania dla każdego kamienia milowego i do każdego dopisz planowaną datę.

Zadania dla pierwszego kamienia milowego – treningi biegowe 2 razy w tygodniu przez godzinę, zaplanowanie zbilansowanej diety i przygotowanie posiłków.

Planowanie Strategiczne cz1
 1. Wybierz zadania dla najbliższego kamienia milowego a następnie rozpisz na drobne podzadania do każdego przypisując datę (Pamiętaj! Jesteś na etapie planowania więc datę zadania można poźniej zaktualizować dostosowując do realiów ale jeśli nie przypiszesz żadnej daty to najprawdopodobniej nie wrócisz już do tego zadania bo nie stanie się ono nigdy dla Ciebie pilne). Tak przygotowany plan możesz umieścić w kalendarzu lub w planerze.

Dla zadania „zaplanowanie zbilansowanej diety” możemy zdefiniować trzy podzadania: 1.zrobić research w internecie i zebrać informacje o diecie dla biegacza – 01.05.2020, 2.Wyliczyć swoją kalorykę – 02.05.2020, 3. rozpisać posiłki – 02.05.2020.

 1. Jeśli Twój cel wiąże się z rutynowymi czynnościami, które musisz wykonywać np. codziennie, stwórz sobie „listę dziennej ruty” a następnie odhaczaj każdego dnia poszczególne aktywności. Pomoże Ci to uporządkować dzień i da satysfakcje z odhaczonych zadań.

Czynności, które należy codziennie odhaczyć to wypicie 2l wody, i zjedzenie pięciu zdrowych posiłków przygotowanych w ramach diety.

 1. Systematycznie monitoruj plan i weryfikuj zadania. Staraj się trzymać ustalonych terminów i ustal daty nieprzekraczalne – zadania, które musisz zrobić w danym momencie, żeby osiągnąć kamienie milowe w wyznaczonym czasie i nie przekroczyć terminu realizacji Twojego głównego celu.
Planowanie Strategiczne cz2

PIERWSZE NAJBLIŻSZE ZADANIE

Wybierz jeden cel lub marzenie, które chciałabyś w najbliższym czasie zrealizować. Upewnij się, że jest dobrze sformowany wg SMART czyli czy jest specyficzny, mierzalny, wymaga podjęcia jakiejś czynności, jest realistyczny do wykonania i określony w czasie tak jak w poniższym przykładzie.

Cel SMART: W ciągu 4 miesięcy od dzisiaj chcę schudnąć 8 kg

Specyficzne- konkretny cel

Mierzalne- w kilogramach, 

Actionable czyli wymusza akcje- mamy realny wpływ na sukces poprzez nasze działania dieta+ sport

Realistyczne – to tylko pół kg w tygodniu

Timely czyli osadzone w czasie- 4 miesiące policzone od dziś i mamy konkretną datę

CO DALEJ?

Wypisz główne zadania jakie trzeba wykonać, żeby zrealizować cel. Ustaw je chronologicznie i zaznacz w których miejscach będziesz chciała zrobić kontrolę i sprawdzić czy Twoje działania dają odpowiedni efekt (kamienie milowe). Następnie przejdź do dalszego planowania strategicznego wykonując 7 powyższych kroków. Do tego zadania pomocne będą arkusze do planowania celów, które są do pobrania poniżej.

WIĘCEJ W TEMACIE #DOBRY KONTENT

-> paniswojegoczasu.pl <- blog w poświęcony planowaniu

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *